whatsapp

Brulör Nedir ? Bakımı Naıl Yapılır ?

11/02/2019 0 Yorum Yap

Brülör Nedir?

Doğal gaz brülörleri, hava ile yakıtın kontrollü ve verimli bir şekilde yanmasını sağlayacak karışımı oluşturan cihazlardır. Bu cihazların çalışma mantığı, yanma verimini arttırarak ideal yanma koşullarını sağlayıp çevre kirliliğinin önlenmesi ve enerji tasarrufu sağlanmasıdır.

Brülör dizaynında, gerek çalışma mantığına gerekse kontrol sistemlerinin kapasitelerine dikkat edilmeli; cihaz seçimi yanma odasının (Kazanın) özellikleri göz önünde bulundurularak yapılmalıdır.

Tek Kademeli Doğalgaz Brülörleri

Bu tip brülörler, çekilen ısıya bağlı olarak bir defa ayarlanır ve böylece her seferinde aynı miktarda yakıtın tüketilmesi sağlanır. Brülör, ON – OFF şeklinde çalışır. Yalnızca ilk devreye girişte bir ölçü ayarlanabilir ve max. 350 kw. kapasiteye kadar kullanılır.

İki Kademeli Doğalgaz Brülörleri

Bu tip brülörler, çekilen ısıya bağlı olarak max. ve min. yükte çalışabilir. İlk devreye girişte min. yük devreye girer ve ısı ihtiyacına bağlı olarak max. yüke geçilir. Bu tür brülör darbesiz devreye girer ve max. 1200 kw kapasiteye kadar kullanılabilir.

Oransal Kontrollü Brülörler

En pahalı kontrol sistemine sahip brülörlerdir. Bu tip brülörler ısı yükünün sürekli değiştiği sanayi tesislerinde, brülör kapasitesinin ayarlamasını değişen yüke göre otomatik olarak yapar. Bu tip brülörler max. kapasitesinin % 20’sine kadar düşürülebilir ve standartlar 1200 kw üzerindeki kapasiteyi zorunlu kılar.

Brülör Bakımı Nasıl Yapılır?

Brülör bakımı ve brülör onarımı işleri, pek çok kurum ve kuruluşun büyük çaptaki tesislerine 10 yıldır hizmet sunmakta olan firmamızın uzman kadrosu tarafından yapılmaktadır.

Brülör bakımı ve onarımı uzmanlık gerektiren bir iştir. Bakım-Onarım personelimize firmamızın mühendisleri tarafından düzenli olarak brülör bakımı konusunda ileri seviye eğitimler verilmektedir. Brülör bakım-onarım personellerimiz tarafından yapılan işlemler, ayrıntılı olarak raporlanmaktadır. Saha personelimizin brülör bakımına yönelik düzenlendiği raporlar, mühendislerimiz tarafından günlük olarak incelenmekte; tespit edilen olumsuzluklar müşterilerimize doğrudan bildirilmektedir.

Brülör bakımı ileri seviyede uzmanlık gerektirdiği gibi, personel tarafından sunulan raporların nesnel ölçümlere dayandırılarak hazırlanmış olması da oldukça önemlidir. “ELTEST” personelleri, brülör bakımında en son teknoloji ürünü ekipmanlar kullanmaktadır. Gaz kaçağı dedektörlerimiz ile kaçak noktası ve kaçak yoğunluğu; dijital manometre ile genel kaçak kontrolü; pens ampermetre ile cihazların çekmekte olduğu akım ve ayrıca baca gazı analiz cihazı ile de yanma verimi ölçülebilmektedir. Kullanılan ekipmanların tümü, TÜRKAK Akreditasyonlu kalibrasyon firmalarınca her yıl düzenli olarak kontrol edilip belgelenmektedir.

Yorum Yaz