KALORİMETRE VE ISI PAY ÖLÇER

KALORİMETRE VE ISI PAY ÖLÇER

 Isıtma ve soğutma sistemlerinde tüketilen ısı miktarının ölçülmesinde kullanılan cihazlardır.

 Merkezi sistem tesisat yapısı kolektörlü (mobil) sistemlerde kullanılır.

 Isı sayacı, harici ve dahili (kompakt sayaçlarda gövde üzerindedir) sıcaklık sensörleri ile gidiş sıcaklığını ve dönüş sıcaklığını ölçerek arasındaki farkı hesaplar (ΔT). Aynı zamanda geçen debiyi de anlık olarak ölçülerek tüketilen enerjiyi bulur.

     Kalorimetre Kullanımının Avantajları

 • Kullanım alanlarınızda sıcaklık kontrolü yaparak, enerji faturalarınızda tasarrufa gidebilirsiniz.
 • Tasarruflu kullanıma dikkat edilmesi demek ısınmamak anlamına gelmemektedir. Daha iyi ısınıp daha az bedel ödemek mümkündür.
 • Yapacağınız tasarrufla dikkat edeceğiniz hususlar nedeniyle, sıcaklık konforunuzdan ödün vermeden daha az bir ücretle daha iyi ısınma sağlayacaksınız.
 • Evinizin sıcak olduğunu hissettiğinizde pencere açmak yerine, kalorifer peteğinin termostatik vanasını ayarlayarak, enerji kaybının önüne geçmiş olacaksınız.
 • Üst katlarda bulunan yaşayanların ısınma problemleri son bulacaktır. Bina içersinde enerji balansı oluşacak ve tüm daireler eşit ve dengeli olarak ısınacaktır.
 • Kullanım alanlarınızı, tatile gittiğinizde ya da uzun süre boş kalacağı durumlarda enerji giriş vanalarınızı kapatarak, enerji bedelinden tasarruf edebilme imkânınız olacaktır.
 • Kullanım alanlarınızı 4 saat’ten uzun süreli olarak kullanmadığınız durumlarda konfor sıcaklığını düşürerek enerji faturalarınızda ciddi tasarruf edebilirsiniz. (Not: Ortam Sıcaklığını min 150C Altına Düşürmeden) Ortam sıcaklığını 10C düşürmek yaklaşık olarak %5 oranında enerji tasarrufu sağlarsınız.
 • 12 ay fatura ödemek yerine, enerji kullanılan aylar için toplam 7 adet fatura ödemesi gerçekleştirirsiniz.
 • Kullandığınız kadar enerjinin bedelini ödersiniz.
 • Kendi bütçenize ve ülke ekonomisine büyük faydalar sağlayacaksınız.
 • Enerjinin verimli kullanılması sonucunda tasarruf edilen enerji sayesinde yeni bölgelerde insanlar jeotermal ile ısınma şansı bulacaktır. Çevrenizde katı yakıtla yapılan ısınma azalacağı için daha temiz bir çevreye sahip olacaksınız.

 

ISI PAY ÖLÇER

Pay Ölçer Nedir?
     Isı Pay Ölçer, merkezi sistemle ısınan binalarda, her dairenin ne kadar ısı tükettiğini tespit eden bir sayaçtır.
Nerelerde kullanılır? 
      İçinde kalorifer peteği bulunan tüm binalarda kullanılabilir. Binanın yeni veya eski olması pay ölçer uygulamayı etkilemez. 
Ne işe yarar? 
      Her dairenin kaç paralık yakıt yaktığının tespitini sağlar. Adaletli bir dağılım ve % 40’a varan yakıt tasarrufu sağlar. 
Tasarruf nasıl sağlanıyor? 
     Isı faturası daire bazında çıkmaya başlayınca, daire sakinleri otomatik olarak ısı israfını keser. Pay ölçer bulunan evlerde sıcaklayınca cam açmak yerine, kalorifer kısılır. 
Her daireye kaç pay ölçer takılır?
     Daire içinde bulunan her peteğe bir adet pay ölçer takılır. Eski veya yeni her radyatör peteğine montajı kolaylıkla yapılır. 
Nasıl Çalışır? 
      Pay ölçüm cihazı, peteğin ve odanın sıcaklığını ayrı ayrı ölçer. Aradaki ısı farkına göre tüketim hesaplar. 
Ölçümler nasıl toplanır?
      Her pay ölçer içinde bulunan bir radyo vericisi sayesinde, topladığı verileri gönderir. Brunata bina içine girmeden tüm tüketim verilerini toplar.
Yakıt parasını kim bölüştürüyor?
      Yönetici Brunata’ya yakıt faturası tutarını aktarır. Brunata bu tutarı yapılan ölçümlemelere göre bölüştürür ve raporlar oluşturur.
 Brunata Pay Ölçer cihazının ömrü kaç senedir? 
     Brunata pay ölçüm cihazları 10 yıl ardından bir pil değişimi yapılmak sureti ile 20 yıl çalışmak üzere dizayn edilmiştir. 
Pay Ölçer kullanmak yasal olarak zorunlu mu? 
     Enerji verimliliği yasası (ısı paylaşım yönetmeliği) gereğince, merkezi sistemle ısınan dairelerin 2012 yılına kadar pay ölçer uygulamasına geçmesi gerekmektedir.